W dniu 26.10.2023r. na zaproszenie Pani Prezes Agnieszki Kasiny i Zarządu Lokalnej Grupy Działania Dobra Widawa Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Pan Waldemar Grzędziak uczestniczył w Dolnośląskim Kongresie Przedsiębiorczości na Obszarach Wiejskich realizowanego w ramach projektu „Tradycja i nowoczesność dolnośląskiej wsi – promocja zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich". W trakcie w/w wydarzenia przedstawione zostały przez uczestników założenia polityki rozwoju obszarów wiejskich, omówiona została także rola jednostek samorządu terytorialnego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w budowaniu zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, przedstawione zostały też dobre praktyki przez beneficjentów działań dolnośląskich lokalnych grup działania.
Pan Waldemar Grzędziak w swoim wystąpieniu przedstawił rodzaje działań, poprzez które Powiatowy Urząd Pracy wspiera przedsiębiorczość i rozwój obszarów wiejskich m.in. poprzez możliwość ubiegania się o przyznanie jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej przez osoby bezrobotne zamieszkujące również na obszarach wiejskich. Prawie połowę wszystkich osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Oleśnicy stanowią osoby zamieszkujące tereny wiejskie, a co za tym idzie tworzenie firm i prowadzenie działalności gospodarczej na tych terenach wpływa na poprawę jakości życia i zwiększenie dostępności do różnych usług. Ponadto w ramach wsparcia udzielanego przez PUP - adresowanego do firm i przedsiębiorców - realizowane były dofinansowania w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego, dzięki którym właściciele firm i ich pracownicy mieli możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych w wybranych przez siebie obszarach.
Jako formę wsparcia wskazano również pomoc w postaci udzielonych bezzwrotnych pożyczek ze środków Funduszu Pracy w celu pokrycia bieżących kosztów prowadzenia działalności mikroprzedsiębiorcy w okresie pandemii koronawirusa - wydatkowano na ten cel ponad 47 mln złotych w ramach tarczy antykryzysowej.
Uczestnicy kongresu zgodnie podkreślili wartość współpracy lokalnych podmiotów i instytucji zarówno wojewódzkich, powiatowych jak i gminnych w rozwoju obszarów wiejskich, co niewątpliwie przekłada się na poprawę jakości życia ich mieszkańców.