Dodatek solidarnościowy

Print Drukuj

Wprowadzono nowe świadczenie, dodatek solidarnościowy, w ramach działań antykryzysowych związanych z COVID-19. Dotyczy osób, którym po 15 marca 2020 r. pracodawca wypowiedział umowę o pracę lub umowa wygasła. Dodatek wynosi 1400 zł i przysługuje od 1 czerwca na maksymalnie 3 miesiące, a jest wypłacany przez ZUS.

Osoba bezrobotna musi niezwłocznie informować urząd pracy o przyznaniu dodatku. W okresie pobierania dodatku zasiłek dla bezrobotnych lub stypendium jest zawieszane. Świadczenia wypłacone w okresie przyznania dodatku uznawane są za nienależnie pobrane, z wyjątkiem sytuacji, gdy zasiłek lub stypendium była pobierane w miesiącu złożenia wniosku o dodatek, a jego kwota została pomniejszona o otrzymane świadczenie.

W ramach działań antykryzysowych weszły w życie przepisy, które wprowadzają nowe świadczenie – dodatek solidarnościowy. Mogą z niego skorzystać osoby, którym po 15 marca 2020 r., w następstwie COVID-19, pracodawca wypowiedział umowę o pracę lub ich umowa wygasła. Dodatek solidarnościowy w wysokości 1400 zł przysługuje od 1 czerwca, maksymalnie przez 3 miesiące. Dodatek solidarnościowy wypłaca ZUS.
Osoba bezrobotna ma obowiązek niezwłocznie poinformować urząd pracy o przyznaniu dodatku solidarnościowego.
Za okres przyznania dodatku solidarnościowego  zasiłek dla bezrobotnych lub stypendium ulega zawieszeniu.
Zasiłek dla bezrobotnych lub stypendium wypłacone za okres, za który został wypłacony dodatek solidarnościowy jest nienależnie pobranym świadczeniem pieniężnym. Wyjątkiem jest pobranie zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium w miesiącu złożenia wniosku o dodatek solidarnościowy, gdy dodatek został pomniejszony o kwotę wypłaconego zasiłku lub stypendium.
Informacje o publikacji dokumentu