W ubiegły czwartek 24 kwietnia 2025 r. odbyło się ósme posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji, funkcjonującego w ramach projektu „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych”. W spotkaniu udział wzięło 30 osób, w tym – oprócz członków WZK – również prelegenci i pracownicy Biura Koordynacji.
Spotkanie rozpoczął, przedstawiając jego program, Pan Hubert Ostapowicz – Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku i wiceprzewodniczący WZK.
Pierwsza część posiedzenia, w formie panelu dyskusyjnego, poświęcona była szansom i zagrożeniom wynikającym z wykorzystania w edukacji nowoczesnych technologii. W jaki sposób uczyć? Na czym oprzeć edukację w dobie transformacji cyfrowej i coraz mocniej wkraczającej w różne dziedziny życia sztucznej inteligencji? Dyskusja, w której udział wziął ekspert w dziedzinie nowoczesnych technologii, znany i nagradzany innowator oraz popularyzator nauki Petros Psyllos, okazała się niezwykle owocna w przemyślenia na temat wpływu sztucznej inteligencji na edukację i przyszłość rynku pracy.
W drugiej części spotkania uczestnicy mogli zapoznać się z wynikami opracowania pt. „Bariery i stymulatory rozwoju kształcenia praktycznego realizowanego przez szkoły ponadpodstawowe prowadzące kształcenie zawodowe w województwie podlaskim w długiej perspektywie”. Wyniki badania, a także wypływające z niego wnioski oraz rekomendacje przedstawił dr Łukasz Bugowski z Uniwersytetu w Białymstoku. Niedopasowanie tempa zmian kształcenia praktycznego do tempa zmian w życiu społeczno-gospodarczym, w tym rozbieżność czasowa między potrzebami rynku pracy i przemysłu a możliwością wykształcenia osób o wymaganych kwalifikacjach, wysoki stopień zbiurokratyzowania procesu wprowadzania zmian w systemie kształcenia praktycznego; niskie zainteresowanie pracodawców współpracą ze szkołami ponadpodstawowymi prowadzącymi kształcenie praktyczne; niski poziom świadomości ludzi młodych (uczniów) i rodziców w zakresie zawodów przyszłości; podejmowanie błędnych decyzji edukacyjnych i doboru odpowiedniego zawodu to tylko część z wniosków z przeprowadzonego badania. Z całością opracowania będzie można zapoznać się na naszej stronie internetowej już wkrótce.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział i owocną dyskusję.